Bitcoin kontra Gold: Która inwestycja sprzyja Twojemu portfelowi?

Rozumiem to. To zawsze jest albo-albo decyzja pomiędzy Bitcoinem a złotem, jako czysta gra inwestycyjna. Ponieważ towar i krypto waluta mają podobne atrybuty – zabezpieczenie, ograniczoną podaż i bezpieczną przystań – aktywa te są wykorzystywane do zrównoważenia aktywów bez dna, którymi są akcje, obligacje i gotówka. Ale czy jedno wychodzi na przeciw drugiemu?

Patrząc wyłącznie na zyski w tym roku, można mieć powody, aby wybrać albo Bitcoin albo złoto. Na przykład, złoto skoczyło w tym roku do rekordowego poziomu, o 20 procent, a podczas marcowej wyprzedaży nie odnotowano masowego spadku, spadając o mniej niż 4 procent. Z drugiej strony, Bitcoin wzrósł w tym roku o 61 procent, ale zaobserwowano znacznie większy spadek, ponad 45 procent w marcu. Wielkie liczby wskazują, że Bitcoin wiąże się zarówno z dużym ryzykiem, jak i korzyściami. Ale zamiast patrzeć na skrajności, skupmy się na średniej.

Średnio w skali roku złoto wyraźnie wyprzedziło Bitcoina, ze względu na stabilność żółtego metalu w połączeniu z pośpiechem w drugim kwartale roku, gdy kraje zaczęły wyolbrzymiać swoje pakiety bodźców ekonomicznych. Oto wykres przedstawiający średnie roczne wyniki Bitcoinów i złota, i wyraźnie widać, że jest tylko jeden zwycięzca.

Nie pozwól, aby wzrost średniej ceny złota w stosunku do płaskiej, ale wskrzeszenie średniej ceny Crypto Engine oszukiwało, jest to coś więcej niż tylko średnia. Podczas gdy na pierwszy rzut oka, średnia cena złota jest lepsza od ceny Bitcoin’a, z powodu masywnego i stałego wzrostu kryptokurcji po marcowym spadku, cena złota w porównaniu ze średnią ceną wyższą, w rzeczywistości przewyższyła złoto pod tym względem.

Złoto zaczęło się od 1.521 dolarów, a obecnie wynosi nieco powyżej 1.900 dolarów, przy średniej rocznej wynoszącej 1.735 dolarów pod koniec września, co oznacza skok o 14,5% w stosunku do średniej. Z drugiej strony, Bitcoin rozpoczął rok od 7.200 dolarów, a teraz wynosi 11.300 dolarów, ze średnią roczną 8.500 dolarów, pod koniec września, co oznacza skok o 18,2%.

Poniższy wykres porównuje różnicę w cenie Bitcoina i złota z jego średnią, mierzoną jako procent jego ceny.

Ten wykres pokazuje, że Bitcoin, od maja, wyprzedził złoto jako inwestycję, ze względu na jego stały wzrost. Z drugiej strony, złoto widziało skok w ostatnim lipcu i na początku sierpnia, wypierając ponad 2000 dolarów, ale to nie wystarczyło, aby prześcignąć kryptokurrency. Jako inwestycja, Bitcoin mógł spaść znacznie poniżej złota w marcu, spychając nawet 80 procent poniżej swojej średniej, jednak jest wystarczająco dużo powyżej 10 procent od czerwca, kiedy rozpoczęła się recesja, przypadkowo, to było wtedy, gdy recesja na rynkach towarowych kopnął w dół, a złoto spadło do poniżej 1900 dolarów.

Wielka Brytania może pokazać złoto jako doskonałą inwestycję ze względu na jego silny i pozytywny roczny zwrot, a Bitcoin jako zmienną (ale satysfakcjonującą) inwestycję ze względu na jego duży spadek. Jednakże, mierząc w stosunku do dziennej huśtawki, Bitcoin wypiera złoto, jako mające średnio lepszy zwrot z inwestycji.

Tak więc, wybieraj ostrożnie swój sejf!